اورینگ چیست؟

 

اورینگ O-ring نوعی واشر است كه برای آب بندی مورد استفاده قرار می گیرد و نصب بسیار آسانی دارند. كاربرد این واشر در صنایع بسیار متداول است، اما برای استفاده از آن موارد متعددی باید مد نظر قرار گیرند. O-ringتوسط اكستروژن، قالب گیری تزریقی، قالب گیری فشار یا قالب بندی انتقالی تولید می گردد. روش نصب این محصول بسیار مهم است و بر عملكرد آن اثر می گذارد. به طور كلی، كسانی كه می خواهند از این واشر استفاده كنند باید دانش فنی خود را در مورد آن تكمیل سازند.

 

یكی از سوالات پرتكراری كه همواره پرسیده می شود و تلاش می كنیم در همین ابتدای راه به آن پاسخ دهیم در این باره است كه اورینگ چیست! باید بدانید این محصول یك واشر مكانیكی است كه به منظور آب بندی در سطح مقطع O ، در دو مدل استاتیك و یا داینامیك، مورد استفاده قرار می گیرد. در مدل داینامیك، واشر O-ring در شفت های دوار پمپ و پیستون های هیدرولیك سیلندر كاربرد دارد.
این محصول ویژگی های متعددی دارد كه از مهمترین آنها می توان به قیمت پایین و استفاده آسان اشاره كرد. همچنین، ضریب اطمینان استفاده از این محصولات بالاست. در واقع، كارشناسان به این موضوع اشاره می كنند این واشرها می توانند ده ها مگاپاسكال را تحمل كنند.

 

 

انواع اورینگ

 

انواع اورینگ به شرح زیر هستند:

 

NR & SBR : این واشر كشش و مقاومت بسیار زیادی در برابر پارگی دارد.
NBr نیتریل : این واشر در برابر سایش و روغن های معدنی و گریس ها بسیار مقاوم است. همچنین، این واشر در برابر حرارت آسیب نمی بیند.
HNBR : این واشر مقاومت سایشی بالایی در برابر انواع مواد هیدروكربوری و روغن ها دارد.
وایتون : این واشر در برابر فشار و روغن ها، اسیدها، بنزین، آب كلردار و فشار زیاد بسیار مقاوم است.
كالرز : مقاومت شیمیایی این واشدر در برابر هر نوع ماده شیمیایی بالاست و با تحمل 400 درجه سانتیگراد در لیست بهترین واشرها قرار می گیرد.
EPDM :  این واشر در برابر اوزون، آب و اسیدها و آب شور دریا بسیار مقاوم است.
سیلیكون : مقاومت حرارتی و الكتریكی این واشر بالاست. همچنین، رنگ پذیری بالای آن باعث شده است در صنایع بهداشتی، پزشكی و غذایی مورد استفاده قرار گیرد.
فلوروسیلیكون : مقاومت حرارتی این واشر در برابر بنزین بالاست.
ACM & AEM : این واشر در برابر حرارت و روغن های داغ مقاوم است.
هایپالون و كلروپن : این واشر در برابر انواع گازها مقاومت بالایی دارد.